Jarosławiec (niem. Jershöft) – wieś w północnej Polsce, na Wybrzeżu Słowińskim, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino.
Położenie
Jarosławiec jest wsią rekreacyjno-wypoczynkową i rybacką położoną na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na Przylądku Jarosławiec[1][2]. Leży między miejscowościami Wicko Morskie i Darłowo (11 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 203, która łączy Koszalin i Darłowo z Ustką), na zachód od jeziora Wicko. Przy wschodniej części wsi do Morza Bałtyckiego uchodzi rzeka Głównica.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.
Miejscowość otaczają sosnowe lasy (m.in. sosna czarna, modrzew, daglezja). Przeważa roślinność wydmowa (m.in. mikołajek nadmorski). Brzegiem, na odcinku ok. 2 km, ciągną się klify dochodzące do 45 m wysokości
W Jarosławcu oraz jego najbliższej okolicy znajduje się kilka budynków o konstrukcji szachulcowej z XIX i XX wieku.
Po wschodniej stronie miejscowości zlokalizowany jest poligon wojsk NATO[4].
Historia
Jarosławiec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1459 r. (jako wieś rybacka Garzhouede), był on wówczas częścią darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich. Z danych z 1648 r. wynika, że mieszkało w nim wówczas czterech kmieci, siedmiu zagrodników z rodzinami oraz siedemnastu parobków
Miejscowość była pierwotnie rybacką osadą, której mieszkańcy trudnili się także zbieraniem bursztynu. Od XIX w. następował powolny rozwój funkcji turystycznych – już przed I wojną światową wypoczywali tu przedstawiciele niemieckich środowisk artystycznych. W 1905 r. wieś zamieszkiwało 267 osób, z czego 100% stanowili Niemcy, a ponad 99% protestanci. W latach 1920–1932 wakacje spędzał we wsi malarz ekspresjonistyczny Karl Schmidt-Rottluff.
W 1946 wieś została włączona do nowo powstałego województwa szczecińskiego na terenie powojennej Polski. W 1947 roku ustalono urzędowo nazwę Jarosławiec.
Turystyka
Do 2008 r. wybrzeże stanowiły kamieniste i piaszczyste plaże. Na początku 2009 r. zakończyły się prace, wykonane na części terenu, położonego w okolicy przystani morskiej, które polegały na wykonaniu ostrogi palowej, opaski z gwiazdoblokami mającej zabezpieczać brzeg oraz refulacji. Uzupełniono także piasek, którego 10 tys. m? przywieziono z Ustki. Corocznie w Jarosławcu odbywa się Międzynarodowy Bieg po Plaży
W miejscowości wyznaczono 2 kąpieliska morskie: „Jarosławiec Wschód” o długości 0,5 km i „Jarosławiec Zachód” o długości 1,5 km. Sezon kąpielowy obejmuje okres pomiędzy 16 czerwca a 31 sierpnia[8]. W 2012 r. kąpielisko Jarosławiec Wschód spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.
W Jarosławcu znajduje się latarnia morska z 1829 r.(przebudowana w 1902 r.) o wysokości 33,3 m. Jej światło można dostrzec z odległości 24 mil morskich.
Można również skorzystać z rejsu łodzią z niewielkiej przystani morskiej.
Niedaleko miejscowości znajdują się również jeziora takie jak: Kopań i Wicko. Kopań jest dostępny dla turystów od strony miejscowości Wicie, trzeba jednak przejść ok. 6 km plażą.
W miejscowości znajduje się kościół.
Muzeum Bursztynu
W Jarosławcu znajduje się Muzeum Bursztynu, które przedstawia genezę bursztynu bałtyckiego. Jest to jedyne na świecie scenograficzne (a nie dowodowe) muzeum bursztynu opierające się w pełni na rekonstrukcjach. Zbiory muzeum stanowi około 1500 muzealiów, z których 150 prezentowanych jest zamiennie na ekspozycjach. Cenniejsze eksponaty to bryła bursztynu ważąca 2906 gramów, niebieski bursztyn bałtycki oraz bardzo rzadkie, a doskonale zachowane inkluzje pasikonika i szyszki sosnowej.
Aquapark
5 lipca 2008 r. przy sanatorium Panorama Morska otwarto aquapark o powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 1500 m?. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i czynny jest od maja do września. Składają się na niego trzy zbiorniki:
basen ze sztuczną falą;
basen rekreacyjny;
basen wielofunkcyjny.
Basen ze sztuczną falą osiąga głębokość od 0 do 1,6 m, natomiast powierzchnia lustra wody wynosi ok. 770 m?. Basen z rwącą rzeką ma długość 55 m, a głębokość 1,25 m. W centrum kompleksu znajduje się basen wielofunkcyjny, którego głębokość opada od 1,2 do 1,35 m
E-mail: kontakt@pokojewjaroslawcu.pl